samsam

Durum: 1069 - 0 - 0 - 0 - 28.01.2019 17:01

Puan: 5165 - okutman

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Admin.

www.bivido.com
  • /
  • 107

özdemir asaf

38. ölüm yıldönümü olan şair

beni öyle bir yalana inandır ki,
ömrümce sürsün doğruluğu

mustafa kemal

yazarı (bkz:yılmaz özdil) olan kitap

"canımı canan isterse minnet canıma
can nedir ki, kurban etmeyeyim cananıma"

izlenmesi gereken filmler

barış özcan'ın 2018 için şu şekilde bir videosu vardır

ozark

güzel dizi ama herkesin (bkz:breaking bad) ile karşılaştırması sadece konunun benzerliği sanırım yoksa breaking bad efsanedir bence birde tabi (bkz:wendy byrde)'ü (bkz:skyler white)a benzeten çok sonraki bölümlerde pek öyle olmadığını görecektir. başlarken o harfini dörde bölüp oluşan alanlarda minik simgelerle bölüme dair ipuçları vermeside ilginç bir detay.
 spoiler!
darlene snell ve jacob snell in tanıştığı sahne mükemmeldi ardından jacob darlene i öldürecekken tam tersinin olması

monte kristo kontu

benim için dünya, herkesi selamlayıp, kumar borçlarımızı ödedikten sonra terbiye ve namusumuzla ayrılacağımız bir toplantı salonudur.

tekvin

yazarı (bkz:arif ergin) olan kitaptır.
konu olarak osmanlı döneminin en iyi ressamlarından osman hamdi bey’in ünlü tablosunun kaybolmasının anlatıldığı bir eserdir.

barış özcan kitap hakkında şöyle bir video yayınlamıştır.

masa

masa dergi 1 mayıs 2016’da yayın hayatına başladı.

kültür, sanat ve edebiyat alanında ayda bir yayımlanmaya devam etmektedir.

hedefim sensin

(bkz:ata demirer) ve (bkz:demet akbağ)’dan yine çok güldürecek bir kuzey ege komedisi! istanbul’da başlayıp gökçeada’da devam eden hikâyede, ata demirer bu sefer zekeriya adında bir çiğ köfteciyi oynuyor.
fragman

antika titanik

(bkz:murat menteş) tarafından yazılan kitap en kısa zamanda okumak istediklerim arasında

şampiyon

şampiyon yarış atı bold pilot, jokeyi halis karataş, sahibi özdemir atman ve bold pilot’ın en sevdiği insan begüm atman’ın gerçek yaşamından yola çıkılarak yazılmış sevgi, umut ve yaşam dolu bir hikaye “şampiyon”. istanbul’a iyi bir jokey olmak için gelen halis karataş’ın bu hayalini gerçekleştirme serüveni, bold pilot’la tanışmasıyla başlar. ama bu yolculuğun sonunda ortaya çıkan tablo, halis’in beklentisinin çok üstündedir: ikisi de efsane olmuşlardır. yola, ikisinin de çok sevdiği birini, begüm’ü, hayata bağlamak amacıyla çıkarlar; ama beklemedikleri bir şey olur: koca bir topluma umut olurlar. 1990’ların ortaları. türkiye’nin siyasal kararsızlık, enflasyon ve umutsuzlukla bunaldığı yıllar. umutların neredeyse tükendiği o yıllarda halk katıldığı tüm yarışları en sondan gelerek kazanmayı başaran bu ata ve jokeyine yürekten bağlanır. çünkü o insanlar kendilerini yarışın son metrelerinde bu ikilinin bulunduğu yerde hissederler: en geride. ama bu kazanmayacakları anlamına gelmez. çünkü yarış bitiş çizgisinde bitmektedir ve o çizgiyi ilk geçen bold pilot ve üstündeki halis karataş’tır.
(bkz:eki̇n koç) (bkz: farah zeynep abdullah) (bkz: fi̇kret kuşkan)

fragman
  • /
  • 107
  • /
  • 89

mustafa kemal


tekvin


masa


hedefim sensin


antika titanik


şampiyon


altıncı koğuş


özge lokmanhekim


yaşamayanlar


kızım


  • /
  • 89

django

western filmlerinin en sıradışı örneklerinden biri. tipik bir tarantino filmi de diyebiliriz. bir siyahinin dolaylı yoldan da olsa özgürlük mücadelesini anlatıyor. filmin müzikleri ise her western filminde olduğu gibi harika.

utopia

iki sezon toplam on iki bölümden oluşuyor. türü dram, bilimkurgu olarak geçiyor. konusuna gelecek olursak. utopia, the utopia experiments (utopia deneyimleri) adlı çizgi romanın fanları olan becky, ıan, wilson, grant ve bejan bir internet sitesinde bilgi paylaşımında bulunurlar. bejan’ın diğer scriptin elinde olduğunu ve internet üzerinden tanıdığı arkadaşlarıyla tanışıp bunu paylaşmak istemesi üzerine olaylar karışır. bir araya gelen bu arkadaş topluluğunu gizemli olaylar beklemektedir. bir kaç gün içinde hiçbir şeyleri kalmaz üstelik aranan suçlular olarak kaçmak zorunda kalırlar. çizgi romanın detaylarına indikçe bir proje çıkar karşılarına adı janus olan bu proje dünyayı iki görüş etrafında bölmüştür. birinci grup janus projesini kabul eden ve uygulanmasını isteyen kesimdir. ıkinci grup ise bu projenin bir canilik olduğunu, düşüncesinin bile çok kötü olduğunu ön gören kesimdir. ama siz diziyi izleyince anlayacaksınız. yeri geliyor ikinci görüşü yeri geliyor birinci görüşü destekler hale geliyorsunuz. dizide en çok mavi,sarı,yeşil,kırmızı gibi renklerin vurgulandığını gördüm. dizideki şizofrenik havaya da bakarak. van gogh ile ilgili bir alaka kurdum. kullanılan renkler tıpkı van goghun tablolarındaki renkler kadar canlı. van gogh un şizofreniden öldüğünü biliyorsunuzdur. bu renkler bu sebeple van goghun şizofrenik renkleri diye anılır. ya da şu olabilir olayların çizgi roman üzerinden yürüdüğünü hissettirmek için bu kadar canlı kullanılmıştır renkler. aslında dizinin bir çok bölümünde kendime şu soruyu sordum. kötülük nedir? kötü olan kime göre neye göre kötüdür? mesela arby bir katil ama ben ona sempati duyorum şuan. yani birazda şunun gibi nasıl raskolnikov bir katil ama yazar bize öyle bir işliyor ki karakteri sempati duyuyoruz ona, bu da onun gibi birşey. spoiler vermek istemiyorum sizde izleyin ve keyif alın istiyorum. dizi sadece konu olarak güzel değil. renklerin kullanımı, çekim teknikleri, oyunculuklar herşeyiyle şahane bir dizi. çekim tekniğinden konuşacak olursam. mesela öyle bir çekiyorlar ki adama kamyon çarpacak ölecek bu kadar basit. ama arka plandaki renkler olsun, ortamın vurgulanışı olsun, karakterin duruşu falan derken adam ölüyor ve siz adam ne güzel öldü be diyecek seviyeye geliyorsunuz. hele o müzikleri yok mu. hipnotize ediyor insanı resmen. mesela bir aksiyon sahnesinde siz o aksiyon sahnesini izlemeyip arkada çalan müziğe kendinizi kaptırabiliyorsunuz. yani anlayacağınız bu dizi beyin mıncıklar, beyin övdürür, beyin öptürür.

cihan tuna arslan

savaşmadan ölmek yok isimli kitabın yazarı.
tüm gelirlerini de sokak hayvanlarına bağışladığı ilk kitabı ile yazarlık dünyasına adım atan kişi.

ay zalim bir sevgilidir

(bkz:robert a. heinlein)
“heyecan verici, zihin açıcı, inanç zorlayıcı... döneminde yazılan her şeyden daha iyi!” –theodore sturgeon

tanıtımında yer alan bu açıklama kadar iddialı bir kitap. beklediğimin üstünde akıcı ve konu olarak ilgili çekici.
dışlananların birlik ve mücadele ruhuyla kendilerini ispatlama, yaşama ve geleceklerini kurtarmanın inançlı savaşı, kutsal mücadelesi. bir avuç insanın inanç ve özgürlük mücadelesi ve bunu bilim-kurgu ile harmanlamak müthiş ötesi. güzel bir eser ortaya çıkarmış.
asla sana biçilen role uymak zorunda değilsin, özgün ve yaratıcı ol. senden alınan özgürlüğünü geri al ve yaşa!

organize işler sazan sarmalı

her ne kadar organize işler 2 olarak dillendirilse de aslında organize işler sazan sarmalı adına sahip olan filmdir.

film konusundan ve işlenişinden çok pazarlanmasıyla ses getirdi. muhtemelen dünya sinema tarihinde vizyonda olan bir film ilk kez başka platformlarda da izleyiciye sunuldu. değişen dünya ile birlikte bu tabii ki kaçınılmazdı ama kabul görmesi de kolay olmayacaktır.

filmi izlemeye sinemaya gitmedim. ki zaten son 1 yıldır sinemaya gitmiyorum. netflix tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor. karşılayamasa da sinemanın o "saçma" havasını solumak istemiyorum. mesela mısır yenmesine uyuz oluyorum. o kadar sessiz bir yerde katır kutur birinin bir şeyler yemesi büyük saygısızlık bana kalırsa. filmin hareketli sahnelerinde biraz olsun gevşiyordum sinemada. neyse...

filmin içeriğine spoiler vermeden değinecek olursam;

film ortalama bir film olurken kıvanç tatlıtuğ -yine- harika bir oyunculuk çıkarmış. sırf o karakter için izlenebilir. geriye kalan oyuncular ve hikaye ise para verip izlenecek türden değildi. organize işler'i dönüp dönüp tekrar izleyebilirim ancak organize işler sazan sarmalı'nı kim bilir bir daha ne zaman izlerim.

velhasıl sinemada izleyeceğinize verin 30 lira netflix'e 1 ay güzel güzel izleyin birçok içeriği.

momo

listelerde görmeme rağmen bir türlü cesaret edip alamadığım fakat doğum günümde hediye gelen kitap. bu kadar iyi olacağını düşünmemiştim. kitaba sadece bir hikaye olarak bakamadım açıkcası. içerikte bahsedilen hikayenin günümüz kapitalist sistemine ve tüketici toplumuna eleştirisel bir bakışla bakması ve günün birinde yine insanın özüne dönerek kazanacağını umut etmeme sebep olan kitaptır.

at eternity's gate

2018 yapım ,başrolünde willem dafoe yi gördüğümüz oscar adayı filmdir. özellikle v. van gogh rolünde gördüğümüz willem dafoe filme damga vurmuştur. ressamı anlamamız için verilen kamera açıları gerçekten hoş olmuş. tek eksiği müzikleri daha iyi olabilirmiş ,bunun yanı sıra ben van gogh'un en önemli eseri olarak kabul edilen "yıldızlı gece" nin hikayesini de görmeyi beklemiştim ama vermemişler. ressamın kulağını neden kestiği sorusunun cevabı ise filmde verilmektedir. başarılı bi yapım olmuş.
not: 8/10

the favourite

2018 yapımı oscar adayı filmdir. kadrosunda emma stone, olivia colman gibi yıldız isimleri barındırmaktadir. konusu itibariyle kraliçe anne dönemini ele almaktadır. 10 dalda oscara adaydır. kostümleri ,mekanları ve müzikleri dışında oyunculuklari ile one çıksa da beklentilerin altında kalmıştır.
not: 6/10

öğretmen 2.0 tasarımcı

burcu aybat ve selçuk doğan'ın birlikte çıkardığı burcu aybat'ın öğretmen 2.0'dan sonraki ikinci kitabı. kitabın özü teknoloji sosuna batırılmış modern dersler tasarlamaya yönelik.

tarzı güzel ancak yolda sokakta okunmaması tavsiye edilir böyle kitapların. notlar alarak, üzerinde düşünmeler yaparak okunursa daha faydalı olacaktır.

lolita / beyaz ırktan dul bir erkeğin itirafları

(bkz:vladimir nabokov)
ahlaki olarak zorlasa da okuduğum bir kitap. yalnız tek korkum bu kadar sapığın olduğu ülkemde bu kitabın sapıklar elinde yayılması ve kendilerine bu kitap üzerinden savunma mekanizmaları gerçekleştirme ihtimalidir. özgürlükten yana olmama rağmen ülkemde herkesi satın alamayacağı bir kitap olmasını dilerdim.

Toplam entry sayısı: 1069

ismail abi

moda anlayışına hayran kaldığım kişilik :s
ayrıca ağlatacak kadar acıklı bişeyi bile ismail abiden dinlemek ne kadar gülümsemeye yol açar
iskender :"-biliyor musun ismail, mecnun'un en sevdiği tatlı tulumbadır. tulumbanın hastası. tulumbayı gördü mü dayanamaz.
ismail abi: -he biliyom. en ucuzu o çünkü. şimdi baklava dünya para ya. o yüzden tulumba seviyo yoksa tulumba sevilir miymiş allah aşkına. adı üstünde tulumbaaa.

bak şimdi duygulandım yine

deadpool

deadpool, tim miller'ın yönetmenliğini yaptığı, 2016 amerikan yapımı aksiyon-komedi türündeki süper kahraman filmidir. ünlü marvel çizgi roman karakteri deadpool'dan uyarlanmıştır.

kasım ayı hediye kitap :

@yarım akıllı üyemiz bu ay kazandığı kitabı çok güzel bir davranış sergileyerek hakkını bir kütüphaneye hediye edilmesini istemiştir ve gerekeni yapıyoruz ihtiyacı olan bir kütüphaneye kitap hediye edeceğiz bu davranışı için tekrar arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.
burdan hangi kütüphaneye kitap hediye ettiğimizin bilgisini paylaşacağım ;)

cemal süreya

kim istemez mutlu olmayı
ama mutsuzluğa da var mısın? diyen şair

ölüme vurgun

(bkz:cansu durgun)'un yazdığı kitaptır
“nefes alıyorsak hala umut var demektir”

ismail abi

moda anlayışına hayran kaldığım kişilik :s
ayrıca ağlatacak kadar acıklı bişeyi bile ismail abiden dinlemek ne kadar gülümsemeye yol açar
iskender :"-biliyor musun ismail, mecnun'un en sevdiği tatlı tulumbadır. tulumbanın hastası. tulumbayı gördü mü dayanamaz.
ismail abi: -he biliyom. en ucuzu o çünkü. şimdi baklava dünya para ya. o yüzden tulumba seviyo yoksa tulumba sevilir miymiş allah aşkına. adı üstünde tulumbaaa.

bak şimdi duygulandım yine

pardon 2005

asumannn

 spoiler!
ayrıca ben kahvede herkese asuman benim ki demişim artık ağızdan çıkmış bi laf var ortada

kasım ayı hediye kitap :

@yarım akıllı üyemiz bu ay kazandığı kitabı çok güzel bir davranış sergileyerek hakkını bir kütüphaneye hediye edilmesini istemiştir ve gerekeni yapıyoruz ihtiyacı olan bir kütüphaneye kitap hediye edeceğiz bu davranışı için tekrar arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.
burdan hangi kütüphaneye kitap hediye ettiğimizin bilgisini paylaşacağım ;)

game of thrones

17 nisan 2011 tarihide başlayıp 7 sezondur devam eden game of thrones dizisi; george r. r. martin’in buz ve ateşin şarkısı romanından uyarlandı ve daha sonra da kitap serisinden konuları işleyerek yoluna devam etti. david benioff ile d. b. weiss tarafından yaratılan fantastik televizyon dizisi abd televizyon kanalı hbo'da yayınlanmaktadır. westeros denilen bir dünyada yedi krallıktan bahsediliyor.

neşeli günler

neşeli günler, 1978 yapımı bir türk filmidir. senaryosunu sadık şendil'in yazdığı filmin yönetmeni orhan aksoy'dur.

ağustos ayı kitap çekilişi

https://www.instagram.com/p/BYqS0QKhn8S/

#bivido ağustos ayı kitap çekilişi talihlileri @benim.raflarm @okuryazarkivircik ve papatyaninguncesi buradaki isimler bivido.com sitesindeki kullanıcı isimleridir arkadaşları tebrik ederiz gelecek ay görüşmek üzere katılımlar için tüm üyelere teşekkürler. adres bilgisi için instagramdan veya bivido.com sitesinden samsam ile iletişime geçerseniz en kısa zamanda kitaplar elinize ulaştırılacaktır. kitap seçimi d&r en popüler kitaplardan istediğiniz bir kitap olacaktır.

şair

"belki bazen intikam adalet kadar iyidir," dedi..